FRENCH BULLDOG
     (Bouledogue Français)

  ÇEVİRİ: S. Berk Recepoğlu.
  ORİJİN : Fransa.
  RESMİ GEÇERLİ STANDARDIN YAYIMLANMA TARİHİ: 03.11.2014


  KULLANIM ALANI: Eşlik köpekleri ve oyuncak köpekler.

FCI SINIFLANDIRMASI: Grup 9 Eşlik köpekleri ve oyuncak köpekler.
                                         Bölüm 11 Küçük moloss köpekler.
                                         Çalışma sınavı gerekmiyor.

TARİHSEL ÖZET:
Muhtemelen tüm mastılar gibi Epir ve Roman İmparatorluğu molosslarından, Birleşik Krallık'ın Bulldog'unun akrabası, Alauntlar, mastılar ve Fransa'nın küçük mastılarından köken almaktadır. Bildiğimiz Bulldog 1880’lerde Paris’in önemli bölgelerindeki hevesli üreticiler tarafından yapılan farklı çaprazlamaların ürünüdür. O dönemde Bulldog'lar Parisli pazar küfecileri, kasapları ve arabacılarına ait köpeklerdi, kısa zamanda özel görünüş ve karakteriyle yüksek sosyete ve sanatsal dünyanın sevgisini kazandı..
Hızla popülerleşti. İlk ırk klubü 1880’de Paris’te kuruldu.  İlk kayıt 1885 yılında yapıldı ve Fransız Köpek Kulübü'nın French Bulldog ırkını tanıdığı 1898 yılında ilk standart oluşturuldu. İlk kopek 1887 yılında sergilendi. Irk standardı 1931, 1932 ve 1948 yıllarında değiştirildi ve 1986 yılında H.F. Reant ve R. Trique tarafından yeninden gözden geçirildi. Daha sonra 1994 yılında Violette Guillon ve 2012 yılında French Bulldog Club komitesi tarafından yenilendi.


GENEL GÖRÜNÜŞ: Küçük boyutlu molos tipindedir. Cüssesine göre güçlü, kısa, tıknaz, tüm kısımlarında kompakt (derli toplu),  kısa ve düz kürklü, kalkık burunlu, dik kulaklı ve doğuştan kısa kuyrukludur. Aktif, zeki, sağlam kemik yapısıyla kompakt yapı oluşturan; oldukça kaslı bir görünüme sahip olmalıdır. Köpeğin hiçbir noktasında diğer noktalarıyla kıyaslandığında köpeğin görünüm ve haraketindeki genel harmonisini(düzenini) bozabilecek aşırıya kaçılmışlık yoktur.

ÖNEMLİ ORANLAR: Vücudun uzunluğu -omuz noktası ve kalça noktası arası-  omuz yüksekliğini hafifçe aşar.
Burun bölgesi(muzzle) uzunluğu, kafanın toplam uzunluğunun yaklaşık 1/6'i kadardır.

DAVRANIŞ/KARAKTER: Sosyal, cana yakın, oyuncu, istekli ve sahiplenen yapıda eşlik köpeği.

KAFA: Sağlam, geniş ve kare yapılı olması gereken kafa; abartı olmayan simetrik kıvrım ve kırışıklıklar oluşturan kafa derisiyle kaplıdır.

KAFATASI BÖLGESİ:
Kafatası: Geniş, kulaktan kulağa neredeyse düz, alın tarafı kubbeli. Çıkıntılı kaş kemerleri gözler arasındaki oluk tarafından ayrılır.  Kaş üstündeki kavis belirgin, gözler arasındaki kıvrımlardan ayrılmıştır.  Oluk kafatası içine uzanmamalıdır.  Artkafa tepesi az gelişmiştir.
Stop Bölgesi: Belirgin.

YÜZ BÖLGESİ:
Bulldog'un kafa yapısı maksiller nazal(üst burun)  kısmının kısalmasının yanısıra burnun arkaya doğru kısmen veya gözle görülebilir eğimiyle şekil alır. Burun hafifçe geriye bakar.(Snub nose, kalkık burun.)
Burun: Siyah, geniş, kalkık; burun delikleri iyice açık ve simetrik, arkaya doğru eğimli.  Burun deliklerinin eğimi, kalkık burun kadar zorunluluktur, bununla birlikte normal şekilde burundan nefes alma imkanı sağlar.
Burun Bölgesi(Muzzle): Çok kısa, geniş, simetrik kıvrımlar.
Dudak: Kalın, biraz gevşek ve siyah.  Üst dudaklar, alt dudak ile alt dudağın ortasında buluşur ve dişleri tamamen kapatacak şekilde örter.  Üst dudaklar sarkık ve yuvarlaktır. Köpek heyecanlı olmadığı zaman dil asla gözükmemelidir.
Çene/Dişler: Geniş ve güçlüdür. Alt çene; üst çenenin önüne doğru yönelir ve üst çenenin önünde biter.  Alt kesici dişler çenede yuvarlatılmış şekilde dizilmiştir. Çenede yanal sapma veya bükülme gözükmemelidir. Üst ve alt çenedeki kesici dişlerin arasında kalan açıklık sertçe sınırlandırılmamalıdır. Temel koşul alt ve üst dudağın dişleri tamamıyla örtecek şekilde kapanmasıdır. Alt kesici dişler üst kesici dişleri geride bırakır. Kesici ve köpek dişleri yeterli gelişmiştir . Tam ısırış arzu edilir.
Yanaklar:  İyi gelişmiş.
Gözler: Dikkat çekici ve canlı bir ifadeye sahip, alçakta yerleşmiş, burundan ve kulaklardan oldukça uzak, koyu renkli, büyük, biraz iri, yuvarlak, köpek ileri baktığında göz akı gözükmeyecek şekildedir. Göz kapağı kenarları siyah olmalıdır.
Kulaklar: Orta boy, temeli geniş, tepesi yuvarlak. Kulaklar kafada yüksekte yerleşmiş ama birbirine çok yakın değil. Dik taşınır. Kulak öne doğru açıktır. Deri ince ve dokunulduğunda yumuşak olmalıdır.


BOYUN: Kısa, güçlü, hafif kavisli fakat gerdansız, omuza doğru genişler.


GÖVDE:
Üst Çizgi: Omuz başlarından bele doğru abartısız olarak gittikçe yükselir. Bu yapıya aynı zamanda “böcek sırtı"(roach-back) denir ve ırk için karakteristiktir.
Sırt: Geniş ve kaslıdır. Gevşek değil sıkıdır.
Bel: Kısa, geniş ve kavislidir.
Kıç/kalça(Croup): Eğimlidir.
Göğüs Kafesi: Silindire benzer, yere yakın(dirseklerin hafifçe altında). Kaburgalar "fıçı şekli" olarak adlandırılan oldukça esnemiş yapıdadır. Ön göğüs geniş, kare yapılı ve önden görülebilir şekilde.
Alt Çizgi ve Bel: Aşırı olmayacak şekilde yukarı doğru kıvrıktır. (Tucked up)KUYRUK: Doğuştan kısa, ideal olarak anüsü kapatacak kadar uzun, alçak yerleşmiş, tercihen düz, kalın başlayarak kuyruk ucunda ince. Kırık, düğümlü ya da nispeten uzun kuyruklar iç diz hizasına ulaşmayacak durumlarda kabul edilir. Alçakta taşınır. Hareket halinde dahi  vücut düzleminden yukarı çıkmamalıdır.UZUVLAR:

ÖN KISIM:
Genel Görünüş: Önden ve profilden görüldüğünde ön bacaklar dik (ve düz).
Omuz:  Arkaya doğru iyice yatık olmalıdır.
Üst kol: Kısa, kalın, kaslı ve hafif kavisli.
Dirsek: Vücuda sıkıca yakındır.
Ön kol: Kısa, düz ve kaslı.
Bilek (Carpus): Sağlam ve kısa.
Pastern (Metacarpus): Kısa ve profilden görüldüğünde hafifçe eğik.
Ön ayaklar: Yuvarlak, kompakt, küçük boyutta (kedi ayağı gibi), hafif dışa dönük. Parmaklar sıkı, kısa tırnaklı, kalın ve siyah.

ARKA KISIM:
Genel görünüş: Arkca bacaklar güçlü ve kaslı, ön bacaklardan biraz daha uzundur; bu nedenle sağrı yükselir. Bacaklar hem profilden hem de arkadan dik gözükür.
Kalça: Kaslı, sıkı.
İç diz bağı (Hock joint): Oldukça düşük yerleşmiştir.. Ne çok düz ne de çok eğimlidir.
Ayak bileği(Tarsus): Sağlam.
Ayak tarağı kemiği (Metatarsus): Kısa.
Arka ayaklar: Yuvarlak, kompakt, ne içe ne de dışa dönük.


YÜRÜME/HARAKET: Önden ve profilden bakıldığında, bacaklar vücudun kendi median düzlemine paralel. Serbest, güçlü ve düzgün hareket.

DERİ: Sıkı.


KÜRK:
Kıl: Düz, parlak ve yumuşak. Alt kürksüz.
Renk: Fawn, brindle ya da değil. Beyaz lekeli veya lekesiz.
Renkli Kürkler:
Brindle: Fawn kürkün üzerine enine koyu çizgilenme ile oluşan “kaplan deseni” görünümüyle nitelendirilir. Yoğun brindle kürklerde fawn zemin rengi kapanmamalıdır. Siyah bir maske bulunabilir. Sınırlı beyaz lekelenme kabul edilebilir.
Fawn: Tek renk kürk, açık fawn'dan koyu fawn'a, bazen eğimli kısımlarda daha soluk bir renklenme mevcut olabilir. Siyah maskeli veya maskesiz. Yine de maskeli olanlar tercih edilir. Bazen sınırlı beyaz lekelenme eşlik eder.
Beyaz lekeli kürkler:
Beyaz lekeleri orta ya da önemli ölçülü brindle: Parçalı olarak adlandırılır, lekelenme ideal olarak köpeğin tamamına dağılmış olmalı. Deri üzerindeki az miktarda (kara)leke kabul edilebilir.
Beyaz lekeleri orta da ya önemli ölçülü fawn: Fawn ve beyaz olarak adlandırılır, lekelenme ideal olarak köpeğin tamamına dağılmış olmalı. Deri üzerindeki birkaç (kara)lekeye müsamaha edilir.. Burun her zaman tüm kürk renklerinde siyah, asla kahverengi ya da mavi değil. Tamamen beyaz köpeklerde göz kapağı kenarları ve burnun siyah olması kabul edilir. Ancak bu köpekler sağırlık riski nedeniyle üretilmek için değildir.


BOYUT & AĞIRLIK:
Omuzbaşı Yüksekliği: Erkekler 27-35 cm. Dişiler 24-32 cm. Satandardın 1 cm veya altı ve üstündeki sapmalara müsamaha edilir.
Ağırlık: Erkekler 9-14 kg. Dişiler 8-13 kg. Köpek karakteriktik yapıya sahip olduğunda 500 g fazlalığa izin verilir.


KUSURLAR:
Yukarıda sözü geçen noktalardan herhangi birinin değişikliği kusur olarak görülür. Durumun ciddiyeti görülen kusurun derecesi ve bu kusurun köpeğin sağlık ve refahı üzerindeki etkisiyle orantılıdır.
- Fazlasıyla siyah brindle benekli beyaz kürk.
- Fazlasıyla kırmızı benekli fawn ve beyaz kürk..
- Fawn kürklerde, omurga boyunca uzanan siyah iz.
- Fawn ve brindle renklerde beyaz çoraplar.
- Açık renkli tırnaklar.

CİDDİ KUSURLAR:
- Abartılmış ırk karakteristikleri.
- Çok uzun ya da aşırı kısa muzzle(burun bölgesi).
- Ağız kapalıyken dilin gözükmesi.
-  Açık renk gözler.
- Omuzbaşlarından bele, üst çizginin yataylığı.
- Asla tamamiyle depigmentasyon olmaması gereken dudak, burun ve göz kapaklarında aşırı depigmentasyon (renksizleşme).
- Kerpeten ısırış.(Pincer bite.)

DİSKALİFİYE KUSURLAR:
- Agresif ve ya aşırı utangaç köpek.
- Açık şekilde fiziksel veya ruhsal anormal davranışlar gösteren tüm bir köpekler diskalifiye edilmelidir.
- Tipten yoksnluk: Yeterli ırksal karakteristikleri göstermemesi sebebiyle ırkın diğer mensuplarıyla benzeşmemek.
- Tamamiyle kapalı burun delikleri.
- Dilin gözükmesine sebep olacak şekilde çenede bükülme veya yanal sapma.
- Alt kesici dişleri, üst kesici dişlerin arkasına geçen köpekler.
- Ağız kapalıyken köpek dişleri daimi olarak görünen köpekler.
- Siyah dışında burun rengi.
- Değişik renkli (Heterochrome) gözler.(Dışa doğru şaşılık/Wall eye.)
- Kalkık taşınmayan kulaklar.
- Kuyruksuzluk ya da iç gelişim gösteren kuyruk (Ingrown tail).
- Arka ayaklarda arka tırnak.
- Zıt yönlü iç dizler (içe veya dışa) (Reversed hock).
- Uzun, tel tüylü ya da yünsü kürk.
- Kürk rengi: Standartta belirtilen renkler dışındaki renkler. Yani siyah, fawn işaretler barındıran siyah ve lekeli ya da lekesiz siyahın tüm tonları.
- Solunum sıkıntısı.
- Sağırlık.


NOTLAR:
- Erkek hayvanlar skrotuma tamamıyla düşmüş iki normal testise sahip olmalıdır.
- Sadece işlevsel ve kliniksel olarak sağlıklı, ırk özelliklerini taşıyan köpekler üretim için kullanılmalıdır.


FRANSIZ BULLDOG IRK DERNEGİ